Strona Główna

 

wstecz do

Aktualności

 

Lublin, dnia 10 listopada 2007 r.

 

 

„40 lat minęło …”

 

„40 lat minęło …” cytując słowa znanej piosenki z filmu „Czterdziestolatek”. Zainaugurowali swój kolejny sezon amatorzy przy stołach pingpongowych. W tym sezonie mija 40 lat od założenia systemu ligowego spotkań dla tenisistów stołowych amatorów, nie grających w klubach sportowych, byłych zawodników, którzy ukończyli już swoją karierę zawodniczą i dla tych, którzy ją rozpoczynają.

Pomysł narodził się w głowach pasjonatów i działaczy tego sportu Sławomira Ziemińskiego i Feliksa Wojewody w roku 1967. Patronat nad rozgrywkami objęła ówczesna Miejska Rada Ognisk Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. W okresie listopad-grudzień 1967 przyjmowano zgłoszenia zespołów (Kurier Lubelski 6.11.67 r.). Do rozgrywek miejskiej ligi ognisk TKKF tenisa stołowego zgłosiło się 37 drużyn męskich i 7 kobiecych. Zespoły męskie podzielono na 5 grup eliminacyjnych. Eliminacje w grupach trwały od 4 stycznia do 19 lutego 1968 r. Drużyny, które zajęły w swoich grupach 1-2 miejsce, utworzyły I ligę TKKF, 3-4 miejsce - II ligę TKKF. Pozostałe zespoły podzielono na dwie grupy A-klasy (Kurier Lubelski 29.12.67 r., 8.01.68 r., 16.01.68 r., 7.02.68 r.). Funkcję bezpośredniego organizatora pełniło ognisko TKKF Płomień przy PKO pod kierunkiem Sławomira Ziemińskiego i Feliksa Wojewody.

Od tamtych czasów drużynowe rozgrywki w tenisie stołowym dla amatorów w Lublinie odbywają się rokrocznie bez żadnej przerwy zmieniając w międzyczasie bezpośrednich organizatorów. Obecnie bezpośrednim organizatorem LIGI od trzech sezonów jest Stowarzyszenie Tenisa Stołowego Amatorów w Lublinie. Lubelska Liga Tenisa Stołowego Amatorów jest najstarszą tego typu imprezą w Polsce. Za lubelskim przykładem poszły również i inne regiony w Polsce, takie jak Śląsk, Łódź, Warszawa i inne organizując na swoim terenie podobny system rozgrywek dla amatorów. Również w województwie lubelskim grają amatorzy w swoich ligach w Puławach i w Chełmie.

W okresie 40 lat zmieniały się kilkakrotnie miejsca rozgrywanych meczów. W pierwszym okresie były to własne świetlice zakładów pracy, osiedli, szkół i uczelni. Później na przełomie lat 70-tych i 80-tych mecze Ligi rozgrywane były w pawilonie klubowym Motoru Lublin przy ul. Mełgiewskiej. W latach 90-tych do roku 2007 amatorom tenisa stołowego udostępniła małą salę przy al. Zygmuntowskich Dyrekcja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W nowym sezonie amatorzy rozpoczęli rozgrywki w nowej hali MOSiR przy ul. Kazimierza Wielkiego zwanej popularnie „na Globusie”.

Z chwilą zmiany rozgrywania meczów z sal własnych na salę Motoru w roku 1975 przestała funkcjonować oddzielna klasa kobiet. Kobiety jednak nie przestały uczestniczyć w rozgrywkach. Występują w nich nadal grając w drużynach razem z mężczyznami.

W obecnym sezonie Stowarzyszenie Tenisa Stołowego Amatorów w Lublinie  będzie organizowało kilka imprez z okazji jubileuszu 40-lecia Ligi Amatorów w tenisie stołowym. Będą to turnieje okazjonalne poświęcone jubileuszowi, IX Memoriał Sławomira Ziemińskiego,  Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Weteranów.

Do sezonu 2007/2008 przystąpiło 50 zespołów. Tak dużej liczby zespołów jeszcze nie mieliśmy w historii rozgrywek.  Mając jednak do dyspozycji świetne warunki w sali na zapleczu hali sportowej MOSiR przy ul. Kazimierza Wielkiego, nie powinno być problemów organizacyjnych w sprawnym przeprowadzeniu rozgrywek LIGI.

Podobnie jak w ubiegłym sezonie zespoły podzielone są na cztery klasy (LIGI) rozgrywkowe z prawem spadku i awansu. I, II i III liga liczą po 12 zespołów, natomiast najniższa IV liga liczy 14 zespołów. Do nowego sezonu zgłosiło się 7 nowych zespołów. Są to: AZS UMCS IV, Starówka-Weterani, Ruch-Edbar III, Ruch-Edbar IV, KUL, Laviska i NAC GROUP. Nie zgłosiły się 3 zespoły. Są to: Fidelis, Spartan i Salos II.

W meczach pierwszej kolejki po pierwszych grach w niektórych zespołach widać było brak przygotowania do sezonu. Jest to wynikiem braku sal treningowych dla wielu z pośród naszych amatorów. Mecze w I lidze przebiegły bez większych niespodzianek, w których  wygrali faworyci. Natomiast bardzo wyrównane mecze były w II lidze. Aż 4 spotkania zakończyły się po zaciętych walkach wynikiem 6:4. Bardzo dobrze wypadł beniaminek II ligi zespół Zarembiacy z Domu Dziecka pokonując byłego I-ligowca MTM 6:4. Ciężki orzech do zgryzienia miał również były I-ligowiec Biały Kruk, który z wielkim trudem pokonał  beniaminka młody zespół Ruchu Edbar 6:4.

W III lidze dobrze zaprezentowało się trzech beniaminków, którzy wygrali swoje spotkania bez specjalnych trudności. Edbar Stars i Mełgiewska wygrały z dwoma spadkowiczami z II ligi z Salosem i Zdrojem. AZS UMCS III wygrał z trzecią drużyną ubiegłego sezonu Realem. Awans tak mocnych zespołów podniesie poziom gier w III lidze.

Z nowo zgłoszonych  bardzo dobrze zaprezentował się zespół Laviska wygrywając z GUWW Ekogeo 8:2. Grają w nim doskonale zapowiadające się dziewczęta z Sygnału, Natalia Cięszczyk i Sylwia Pawlak. Zgodnie z regulaminem rozgrywek kobiety mają prawo gry w Lidze Amatorów bez względu na przynależność klubową PZTS. Daje to możliwość ogrania się tych dziewcząt w silnej i licznej obsadzie, co będzie z korzyścią dla lubelskiego tenisa stołowego. Na podobnej zasadzie dopuszczeni są do Ligi Amatorów chłopcy rozpoczynający swoją karierę sportową.

Piotr Milczek