a.         Piłeczki: żółte (gra regularna) i białe (gra o „Double Point”) o średnicy 40 mm oraz masie 2 g (± 1g).

c.         Słupki mocujące siatkę oddalone od bocznej krawędzi stołu nie więcej niż 15,25 cm.

d.         Stół o wymiarach 247 cm (długość) na 152,5 cm (szerokość) na 75 ÷ 77 cm (wysokość).

e.         Rakietka drewniana o wymiarach 16,1 cm (szerokość) na 16,3 cm (długość bez uchwytu), uchwyt o długości 10 cm, okładziny z papieru ściernego gradacji 460, klejone bezpośrednio do rakietki (całkowicie bez podkładu).

2.      Zawodnicy

Brak jakiejkolwiek kategoryzacji. Nie istnieją kategorie wiekowe, związane z płcią lub ze statusem zawodnika. Nie ma znaczenia, czy zawodnik jest profesjonalistą czy amatorem. Inaczej rzecz ujmując, do rozgrywek dopuszczeni są wszyscy, każdy może grać z każdym.

3.      Zasady gry

a.  Pojedynczy set rozgrywany jest do zdobycia 15 punktów przez jedną ze stron.

b.  Przy stanie seta 14:14 gra toczy się do momentu zdobycia przez jedną ze stron 15-go punktu - tzw. „Sudden Death” (nie ma gry do przewagi 2 punktów).

c.  Zmiana strony serwującej odbywa się co 2 punkty.

d.  Serw uznawany jest za prawidłowy, jeśli:

i.          wykonywany jest spoza tylnej krawędzi stołu po stronie serwującego

ii.         piłeczka  przed  uderzeniem  podrzucona  jest  z  otwartej  dłoni  na wysokość co najmniej 5,57 cala (14,6 cm)

iii.         tor lotu piłeczki podrzuconej do serwu musi być jak najbardziej zbliżony do pionu

iv.        uderzenie podrzuconej do serwu piłeczki może nastąpić dopiero, gdy piłeczka zacznie opadać

v.         podrzucona do serwu piłeczka nie może mieć rotacji

vi.        zaserwowana piłeczka trafi bezpośrednio po uderzeniu w stronę stołu zawodnika serwującego, a następnie w stronę przeciwnika

e.  Jeśli prawidłowo zaserwowana piłeczka trafia w siatkę, ale mimo to spada po stronie zawodnika odbierającego serw (tzw. „net”), serw uznany jest za nieważny, ale nie powoduje utraty punktu przez serwującego. Serw należy powtórzyć.

f.  Uznaje się, że piłeczka jest „w grze”, jeśli odbija się odpowiednio od górnej powierzchni stołu. Piłeczka jest „poza grą”, jeśli spadnie na podłogę bądź uderzy w osobę/obiekt poza stołem.

g.  Punkty przyznawane są zawodnikowi, jeśli:

i.          przeciwnik odbierający nie odbije zaserwowanej prawidłowo piłeczki

ii.         przeciwnik nie odbije powracającej do niego piłeczki po prawidłowym odbiciu przez zawodnika

iii.         przeciwnik odbije piłeczkę w sposób zakwestionowany przez sędziego rozgrywki

iv.        przeciwnik odbije piłeczkę w sposób taki, że nie trafi ona w stół po stronie zawodnika

v.         zawodnik odbije piłeczkę w sposób taki, że piłeczka odbije się od stołu po stronie przeciwnika więcej, niż jeden raz

vi.        przeciwnik dotknie rakietką lub dowolną częścią ciała do siatki lub stołu.

h.         Jeśli zawodnik w secie ma na koncie zdobytych nie więcej niż 12 punktów i jest stroną serwującą, jednorazowo w danym meczu może zażądać gry o podwójną ilość punktów (tzw. „Double Point”). Żółta piłeczka zamieniana jest wówczas na piłeczkę białą. O ile serwujący zawodnik wygra rozgrywkę, uzyskuje 2 punkty. Jeśli rozgrywkę wygra strona odbierająca serw, zdobywa 1 punkt. Po rozgrywce o „Double Point” do gry powraca piłeczka żółta.

i.          Zdobycie dwóch punktów w zagraniu o „Double Point” nie powoduje zmiany serwującego, jeśli odbyło się w efekcie pierwszego z dwóch przysługujących zawodnikowi serwów. Zachowana jest zasada zmiany serwującego co dwa serwy.

j.          Zmiana stron grających odbywa się po każdym zakończonym secie. Jeśli mecz rozgrywany jest do 2 wygranych setów, wymagana jest dodatkowa zmiana stron, gdy rozgrywany jest trzeci set rozstrzygający. Zmiana ta ma miejsce po zdobyciu przez jednego z zawodników siódmego punktu. W sytuacji, gdy mecz rozgrywany jest do 3 wygranych setów, zmiana stron po zdobyciu przez jednego z zawodników siódmego punktu odbywa się w secie trzecim przy stanie w setach 2:0 oraz piątym przy stanie w setach 2:2.

k.         Porady/wskazówki trenera („coaching”) i/lub przerwy („time out”) w trakcie rozgrywania meczu dozwolone są jedynie w przerwach pomiędzy grami.

ZASADY ROZGRYWANIA MISTRZOSTW REGIONALNYCH W ROKU 2017

1.         Mistrzostwa Regionalne są eliminacjami do Mistrzostw Polski w Ping Pongu.

Mistrzostwa Polski rozgrywane są w ciągu dwóch dni. Pierwszego dnia odbywa się turniej eliminacyjny, w którym mogą zagrać wszyscy chętni. Drugiego dnia odbywa      się turniej główny, w którym bierze udział 64 najlepszych zawodników.

2.         Awans do turnieju głównego, rozgrywanego w drugim dniu Mistrzostw Polski, otrzymują:

a.  Zawodnicy, którzy zajęli miejsca 1-16 w Mistrzostwach Polski rozegranych w roku poprzednim.

b.  Zawodnicy zakwalifikowani z Mistrzostw Regionalnych.

c.  Zawodnicy zakwalifikowani z rozgrywek eliminacyjnych pierwszego dnia Mistrzostw Polski.

3.         Odnośnie do sprzętu, zawodników, zasad gry i punktacji obowiązują ogólne zasady WCPP opisane powyżej.

4.         Dodatkowo, zawodnicy grają oficjalnymi rakietkami WCPP („niebieskimi”), udostępnionymi przez Organizatora. Każda rakietka jest przypisana na stałe do jednej połowy stołu. Oznacza to, że po zakończonym secie, w momencie zmiany stron, zawodnik pozostawia rakietkę na połowie stołu, na której grał seta. Rakietki pozostają na swoich połowach także po zakończonym meczu.

5.         Mecze eliminacyjne Mistrzostw rozgrywane są do dwóch wygranych setów.

6.         Mecz finałowy Mistrzostw rozgrywany jest do trzech wygranych setów. W finałowym meczu dopuszcza się po dwie gry o „Double Point” (po jednej na set) dla każdego zawodnika.

7.         Mistrzostwa Regionalne rozgrywane są w systemie otwartym, tzn. dopuszcza się do rozgrywek także zawodników spoza regionu.

8.         Sposób rozstawienia zawodników w meczach oraz system samych rozgrywek ustalany jest przez Organizatora, w zależności od liczby uczestników Mistrzostw Regionalnych. Organizator ma obowiązek prowadzenia rozgrywek w sposób umożliwiający wyłonienie 16 najlepszych zawodników (gra o miejsca).

9.         Organizator Mistrzostw Regionalnych ma obowiązek sporządzenia listy startowej zawodników zawierającej:

a. Imię i nazwisko

b. Przynależność regionalną

10.       Przynależność zawodnika do Regionu ustalana jest na podstawie jego miejsca zamieszkania i potwierdzana jego ustnym oświadczeniem podczas zapisu do turnieju. Raz złożone oświadczenie o przynależności regionalnej obowiązuje także w Mistrzostwach innych Regionów.

11.       Awans do turnieju głównego rozgrywanego drugiego dnia Mistrzostw Polski w Ping Pongu uzyskują:

a. Czterej najlepsi zawodnicy z regionu, nieposiadający kwalifikacji do Mistrzostw Polski z innego tytułu. Awans ma charakter personalny, tzn. dotyczy konkretnych osób. Nie dopuszcza się zastępstwa w sytuacji, gdy awansowany do Mistrzostw Polski zawodnik nie bierze w nich udziału, niezależnie od powodu.

b. Zawodnicy spoza regionu, o ile zajęli miejsca 1-4 w Mistrzostwach Regionalnych, nieposiadający kwalifikacji do Mistrzostw Polski z innego tytułu.